Alles over Groenbeheer
  • Link naar X
  • Link naar LinkedIn
  • Home
  • Waarom Alles over Groenbeheer?
  • Alles over…
    • Alles over bomen
      • Planmatig boombeheer
      • Kwaliteitsbepaling bomen
      • Bomen effect analyse
      • Opname boomkenmerken
      • Groeiplaatsinrichting en onderzoek
      • Ziekten en plagen
      • Monumentale bomen
    • Alles over groen
      • Binnen de kom
        • Planmatig beheer plantsoenen
        • Opname kwaliteit
        • Groenrenovatie
        • Advies bij ontwerp en inrichting
      • Buiten de kom
        • Planmatig beheer landschappelijke beplanting
        • Bermen en oevers
        • Natuur en ecologie
    • Alles over bestekken en aanbesteden
      • Aanleg- en onderhoudsbestek
      • Aanbestedingsprocedure
      • Directievoering
      • Besteksadministratie
      • Werkplannen
      • Opleiding on the job
    • Alles over assetmanagement
      • Assetmanagement groen en bomen
      • Areaal op orde
      • NEN 2767-conditiemeting
    • Alles over bestandsbeheer
    • Alles over ons werk
  • Berichten en nieuws
    • Berichten en artikelen
    • Publicaties
  • Alles over ons
  • Contact
  • Klik om het zoekinvoerveld te openen Klik om het zoekinvoerveld te openen Zoek
  • Menu Menu
verbetering bodemkwaliteit
Artikel

Verbetering bodemkwaliteit:
Van groeimedium naar graaimedium

Groeiplaatseisen boom

Veel groenbeheerders krijgen binnen hun beheergebied te maken met bomen die niet het gewenste eindbeeld bereiken. Of met bomen die niet aan de beoogde functie voldoen. Misschien nog wel schrijnender: de beoogde eindleeftijd wordt sowieso niet gehaald. Begrijpelijk, zou je misschien denken, als je alle vakartikelen en vakliteratuur leest waarin staat welke eisen een boom aan zijn groeiplaats stelt om tot ontwikkeling te kunnen komen in een  vaak stedelijke en stenige omgeving.

Onderzoek en advies

Gericht onderzoek naar de meest beperkende factor geeft onder andere informatie over bodemkwaliteit, beschikbare ondergrondse ruimte, indringingsweerstand en hoeveelheid organisch materiaal.

Gezien de grote waarden die groen en bomen vertegenwoordigen (ecologie, luchtkwaliteit en economie zijn zo maar wat voorbeelden uit beleidsplannen) onderkennen boomeigenaren het belang van een goede groeiplaats voor de boom.

Gelukkig worden zij op hun wenken bediend. Groenadviesbureaus, als Alles over Groenbeheer, voeren in een vroegtijdig stadium gericht onderzoek uit bijvoorbeeld middels Bomen Effect Analyses of het vaststellen van groeiplaatskwaliteit. Zij leveren maatwerk als het gaat om advies. In de stedelijke, stenige omstandigheden moet een verbond aangegaan kunnen worden tussen enerzijds kwalitatief hoogwaardige groeiplaatsen voor bomen en anderzijds het overig gebruik van de ruimte.

Substraat                                        

Of nu gekozen wordt voor een open grondsituatie of voor een bijzondere groeiplaatsconstructie met kunststof, staal of beton: er is altijd behoefte aan een substraat, waarin de bomen het beoogde eindbeeld kunnen bereiken. Aan dit substraat worden vanzelfsprekend eisen gesteld. Dit kan duiden op de samenstelling van het medium, de leverings- en verwerkingseisen, milieu hygiënische eisen, het analyserapport en het afleveringsdocument.  Aan deze incomplete opsomming kan de minimaal noodzakelijke hoeveelheid substraat nog toegevoegd worden als belangrijke voorwaarde. Een eindbeeld kan  alleen bereikt worden als sprake is van de juiste hoeveelheid van het gewenste groeimedium. Gespecialiseerde leveranciers zijn zeker in staat om het juiste, kwalitatief hoogwaardige substraat voor iedere toepassing te leveren, inclusief alle hiervoor genoemde voorwaarden en in de juiste hoeveelheden.

En toch gaat het mis…

Groenbeheerders weten wat ze willen en bureaus leveren advies op maat. Bovendien is ieder groeimedium voor een boom om gezond volwassen of zelfs bejaard te worden in ruime hoeveelheden te verkrijgen. Hoeveelheden die op de kubieke meter nauwkeurig zijn berekend om een boom van een goede groeiplaats  te voorzien. Hoeveelheden die om die reden in het bestek opgenomen en bindend zijn. Maar hoeveelheden die ondanks de verplichting in de overeenkomst niet verwerkt worden. Maar die door de opdrachtnemer wél schaamteloos in rekening gebracht worden conform het aantal kubieke meters zoals vermeld in het bestek! En wat door opdrachtgevers óók nog eens geaccepteerd wordt!

Graaicultuur

Hier lijkt sprake te zijn van inhaligheid. Dit is ongewenst en onethisch. ‘Graaien’, zoals dat tegenwoordig heet. Maar waar bij graaien nog vaak sprake is van (discutabele) regelingen of afspraken is het niet nakomen van besteksvoorwaarden die wél in rekening gebracht worden gewoon illegaal. Het is de boel besodemieteren. Onderzoek van voorgeschreven en uiteindelijk geleverde hoeveelheid van substraten, afkomstig van gerenommeerde bedrijven, levert onthutsende resultaten op.

Totstandkoming cijfers

Aanleiding tot een nader onderzoek zijn de praktijkopdrachten door European Tree Technicians in opleiding bij Helicon. In alle onderzoeken stuiten zij op verschillen tussen voorgeschreven en aangetroffen hoeveelheid, kwaliteit of soort groeimedium. Dit vormde de trigger voor Alles over Groenbeheer om dit eens nader te gaan beschouwen. Hiervoor is een groot aantal bestekken gedownload vanaf TenderNed en Aanbestedingskalender.nl, waarna bij leveranciers is nagegaan wat en hoeveel daadwerkelijk geleverd is.

Sjoemelen met substraten

Analyses  van de te leveren hoeveelheden substraten volgens bestek en de daadwerkelijk geleverde hoeveelheid medium maken duidelijk dat vooral met bomenzand niet zo nauw gekeken wordt. Er wordt maar liefst 57% minder bomenzand afgenomen dan in de bestekken is voorgeschreven. Voor bomengranulaat geldt een percentage van 28. Beduidend minder in hoeveelheid, maar in geldelijke waarde bijna vijf keer zo hoog.

Per grondstofVoorgeschreven in bestek (m³/ton)Werkelijk geleverdVerschilPercentage€€kostenafwijking
Structuurverbeteraar23862355-31-1€15,00€-465,000%
Teelaarde/zand18391505-334-18€45,00€-15.030,003%
Beplantingsaarde52714946-325-6€35,00€-11.375,002%
Bomengrond52263804-1422-27€35,00€-49.770,009%
Bomenzand35131501-2012-57€40,00€-80.480,0015%
Bomengranulaat2005014381,4-5668,6-28€70,00€-396.802,0072%
3828528492,4Gemiddelde-26€-553.922,00

Niet groen gerelateerde aannemers

De analyses zijn eveneens uitgevoerd op andere parameters, zoals op de afname van substraten door ‘niet groen gerelateerde‘ aannemers. Zij begrijpen klaarblijkelijk niet de meerwaarde van het verwerken van bomenzand, want slechts 14% van de voorgeschreven hoeveelheid wordt daadwerkelijk afgenomen.

Niet groen
gerelateerde aannemers
Voorgeschreven in bestek (m³/ton)Werkelijk geleverdVerschilPercentageEenheidsprijs €
Structuurverbeteraar454837€15,00€45,00
Teelaarde/zand473276-197-42€35,00€-6.895,00
Beplantingsaarde20039-161-81€-
Bomengrond40052644-1361-34€30,00€-40.830,00
Bomenzand2373341-2032-86€35,00€-71.120,00
Bomengranulaat1508510150-4935-33€65,00€-320.775,00
2218113498Gemiddelde-39€-439.575,00

Groenaannemers

Bij de groenaannemers zijn de verschillen kleiner. Bomengranulaat is bij deze groep geen favoriet medium. Daarvan wordt 24% minder verwerkt dan voorgeschreven is. Daar staat tegenover dat méér bomenzand geleverd wordt dan in het bestek is geboden.

Groenaannemer alleVoorgeschreven in bestek (m³/ton)Werkelijk geleverdVerschilPercentageEenheidsprijs€
Structuurverbeteraar400351-49-12€15,00€-735,00
Teelaarde/zand1041932-109-10€35,00€-3.815,00
Beplantingsaarde000€-
Bomengrond826854283€30,00€840,00
Bomenzand56375719434€35,00€6.790,00
Bomengranulaat20131537-476-24€65,00€-30.940,00
48434431Gemiddelde-9€-27.860,00

Maakt Groenkeur verschil?

De groenaannemers zijn nog uit te splitsen tussen het wel of niet beschikken over het Groenkeur-certificaat. Van de groenaannemers zonder Groenkeurcertificaat is alleen afname bekend van bomenzand en bomengranulaat. Uit de tabellen komt naar voren dat beide groepen te weinig bomengranulaat verwerken en méér bomenzand dan voorgeschreven. Bij de aannemers met Groenkeur valt het op dat zij aanmerkelijk dichter bij de in het bestek vermelde hoeveelheden blijven.

Groenaannemer zonder groenkeurVoorgeschreven in bestek (m³/ton)Werkelijk geleverdVerschilPercentageEenheidsprijs
Structuurverbeteraar000€15,00
Teelaarde/zand000€35,00
Beplantingsaarde000
Bomengrond000€30,00
Bomenzand38857018247€35,00€6.370,00
Bomengranulaat1210889-321-27€65,00€-20.865,00
15981459Gemiddelde-9€-14.495,00

Groenaannemer groenkeurVoorgeschreven in bestek (m³/ton)Werkelijk geleverdVerschilPercentageeenheidsprijsTotaal niet geleverde waarde
Structuurverbeteraar400351-49-12€15,00€-735,00
Teelaarde/zand1041932-109-10€35,00€-3.815,00
Beplantingsaarde000€-
Bomengrond826854283€30,00€840,00
Bomenzand175187127€35,00€420,00
Bomengranulaat803648-155-19€65,00€-10.075,00
32452972Gemiddelde-8€-13.365,00

Gemeente

Dan kan het nog voorkomen  dat een gemeente als afnemer rechtstreeks zaken doet met de leverancier, zonder inmenging van een aannemer, de zogenaamde directielevering. Gemeentes houden zich redelijk aan de vooraf berekende hoeveelheden. Bomengrond is het medium waarbij de leverantie het meest afwijkt: er wordt 20% minder afgenomen dan in de bestekken wordt voorgeschreven.

Voorgeschreven in bestek (m³/ton)Werkelijk geleverdVerschilPercentageEenheidsprijsenTotaal niet geleverde waarde
Structuurverbeteraar19411956151€15,00€225,00
Teelaarde/zand000€45,00€-
Beplantingsaarde50174845-172-3€35,00€-6.020,00
Bomengrond12096-24-20€35,00€-840,00
Bomenzand12212311€40,00€40,00
Bomengranulaat29522694,2-257,8-9€70,00€-18.046,00
101529714,2Gemiddelde-4€-24.641,00

De eerlijkste aannemers per Nederlandse provincie

Tot slot kan nog een overzicht gemaakt worden van afname per Nederlandse provincie. Aannemers uit Utrecht en Noord-Brabant blijken de meest betrouwbare te zijn, zoals in onderstaande tabel is af te lezen.

Provincie
Utrecht-1%
Noord/Brabant-2%
Drenthe-7%
Noord Holland-13%
Groningen-19%
Limburg-20%
Zuid-Holland-27%
Overijssel-34%
Zeeland-42%
Gelderland-46%

Kostenafwijking

Uit de tabellen is te herleiden dat de besteksverplichtingen nauwelijks serieus genomen worden. Dit is vooral goed af te lezen uit de tabel waarin de leverantie per substraat is uitgesplitst. Daarin komt naar voren dat geen enkel substraat overeenkomt met de bestekshoeveelheden. Steeds is sprake van een negatieve afwijking van de hoeveelheden.
Nog schokkender wordt het als de kosten betrokken worden in het geheel. Vooral de leverantie van bomengranulaat spant de kroon. De kostenafwijking bedraagt maar liefst 72%. Dit percentage is zo hoog vanwege de hoge kostprijs van bomengranulaat ten opzichte van de overige substraten.

Per grondstofVoorgeschreven in bestek (m³/ton)Werkelijk geleverdVerschilPercentageKostenafwijking
Structuurverbeteraar23862355-31-10,1%
Teelaarde/zand18391505-334-182,7%
Beplantingsaarde52714946-325-62,1%
Bomengrond52263804-1422-279,0%
Bomenzand35131501-2012-5714,5%
Bomengranulaat2005014381,4-5668,6-2871,6%
3828528492,4Gemiddelde-26

Beterschap in voorbereiding

Zoals altijd geldt ook voor civiele projecten gecombineerd met groen dat een goede voorbereiding het halve werk is. Sowieso in de ontwerpfase dient de vraag gesteld te worden of een boom echt nodig is op de schier onmogelijke locatie of passen we de boom ergens anders in? En als de boom echt nodig is, welk substraat wordt dan toegepast en hoeveel heeft de boom daarvan nodig om de beoogde doelen te kunnen behalen? Inbrengen van groene kennis is reeds in de planvorming onontbeerlijk teneinde het volledige project tot een succes te brengen.

Directievoering

Tijdens de voorbereidende fase is het zaak dat de juiste resultaatsverplichtingen opgenomen worden. Vervolgens is het in de uitvoerende fase noodzakelijk dat een gedegen directievoering plaats vindt teneinde de resultaatsverplichtingen in het bestek te kunnen controleren. De mogelijkheden voor deze controles, bijvoorbeeld door het opnemen van stopmomenten, dienen nauwkeurig in het bestek opgenomen te worden want  als de groeiplaats eenmaal is afgedekt, dan is effectieve controle meestal niet meer uitvoerbaar. Communicatie in de vorm van start-, stop- en/of ‘bijwoon’ momenten, controle van leveranties en steekproefsgewijze controle bij de verwerking van substraten zijn van belang om ‘scheve praktijken’ te voorkomen en om de vele welwillende aannemers die we gelukkig nog rijk zijn te kunnen complimenteren.

Toekomstwens

Als iedereen netjes doet wat van hem/haar verlangd wordt, dan komen we in de toekomst tot een kwalitatief hoogwaardig bomenbestand; ook midden in de stad op ‘onmogelijke’ locaties. Bomen op een goede groeiplaats resulteren in  lagere beheerkosten, een langere omlooptijd en een verhoging van alle waarden en functies die bomen sowieso al hebben. En dat zijn er nogal wat!

19/06/2017/door Alles over Groenbeheer
Deel dit stuk
  • Delen op Facebook
  • Delen op X
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
https://allesovergroenbeheer.nl/wp-content/uploads/2017/06/bodemverbetering2.jpg 720 1280 Alles over Groenbeheer https://www.allesovergroenbeheer.nl/wp-content/uploads/2017/07/logo.png Alles over Groenbeheer2017-06-19 17:32:472018-08-06 09:17:46Verbetering bodemkwaliteit:
Van groeimedium naar graaimedium
0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Lees ook…

  • NEN 2767, een tool om door de bomen de conditie van het bos weer te zien 22/07/2025
  • Opnieuw winnaar Gouden Hiep NK Maasheggenvlechten 11/03/2025
  • Plastic Brick-school 06/10/2023
  • Snoeiwerkzaamheden Smalspoormonument Sterksel 18/08/2023
  • 528 klaslokalen bouwen met gerecycled plastic afval 31/03/2023

Overige berichten

  • juli 2025
  • maart 2025
  • oktober 2023
  • augustus 2023
  • maart 2023
  • februari 2023
  • januari 2023
  • oktober 2022
  • augustus 2022
  • juli 2022
  • mei 2022
  • maart 2022
  • juli 2021
  • juni 2021
  • mei 2021
  • maart 2021
  • januari 2021
  • december 2020
  • juli 2020
  • juni 2020
  • mei 2020
  • april 2020
  • maart 2020
  • februari 2020
  • december 2019
  • november 2019
  • oktober 2019
  • september 2019
  • augustus 2019
  • juli 2019
  • juni 2019
  • mei 2019
  • april 2019
  • maart 2019
  • februari 2019
  • maart 2018
  • augustus 2017
  • juni 2017

Zoeken

Search Search

Alles over…

Aanbesteden Areaal Assetmanagement BEA Bestandsbeheer Bestek Bestekken en aanbesteden Bomen Effect analyse Conditiescores Controle areaalgegevens CROW-Beheersystematiek de nieuwe regeling de nieuwe regeling 2011 Directie UAV dnr Inventarisaties Kaartvervaardiging NEN 2767 Online planpresentaties Planmatig beheer Planmatig boombeheer Raambestek Ruimtelijke gegevensanalyse verharding wortelopdruk

(Hoofd)Vestiging Zuid

De Run 8215a
5504 EM VELDHOVEN

Vestiging Midden

Galvanistraat 1
6716 AE EDE

Vestiging Noord

Groningerstraat 34
9401 BK ASSEN

Contact

0497 53 40 44
info@allesovergroenbeheer.nl

Link naar: De Nieuwe Regeling Link naar: De Nieuwe Regeling Afbeelding van gras. De Nieuwe Regeling 2011 (DNR)De Nieuwe Regeling
Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde
We gebruiken cookies om ervoor te zorgen dat onze website zo soepel mogelijk draait. Als je doorgaat met het gebruiken van de website, gaan we er vanuit dat ermee instemt. Accepteer Lees meer
Privacy & Cookies Policy

Privacy-overzicht

Deze website maakt gebruik van cookies om uw ervaring te verbeteren terwijl u door de website navigeert. Hiervan worden de cookies die als noodzakelijk zijn gecategoriseerd, in uw browser opgeslagen omdat ze essentieel zijn voor de werking van de basisfunctionaliteiten van de website. We gebruiken ook cookies van derden die ons helpen analyseren en begrijpen hoe u deze website gebruikt. Deze cookies worden alleen met uw toestemming in uw browser opgeslagen. U heeft ook de mogelijkheid om u af te melden voor deze cookies. Maar als u zich afmeldt voor sommige van deze cookies, kan dit uw browse-ervaring beïnvloeden.
Necessary
Altijd ingeschakeld
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
OPSLAAN & ACCEPTEREN